Dřevěné podlahy, dřevěné parkety aj. ožehavá témata byla předmětem veletrhu BAU v Mnichově. Podlahové krytiny stejně jako celé stavitelství prošly za poslední století velkým vývojem. U některých oblastí ale můžeme zaznamenat návrat s pokorou a uznáním ke klasickým materiálům a řemeslu. Příkladem může být trend ve využívání dřeva na podlahovou krytinu.

Odstranění a stržení parket Praha

Veletrh na dřevěné podlahy a dřevění parkety BAU v Mnichově, který proběhl Lednu je největší přehlídkou stavebních materiálů. Inspiraci jste na něm mohli načerpat jak pro hrubou stavbu tak pro dokončovací práce i interiérové vybavení. V dnešním fotočlánku se zaměříme podlahy s výjimkou dlažeb (keramiku představíme v samostatném článku). Obecně se dá říci, že oblíbené jsou stále vinylové podlahoviny, prezentované jako univerzálně použitelné do všech místností s velkou škálou dekorů. Plovoucí laminátové podlahy jsme na veletrhu našli, ale určitě nebyly tak dominantní. Svoje zástupce z řad přírodních krytin tu měl i korek nebo marmoleum.

Dřevěné podlahy, dřevěné parkety dominovaly na veletrhu BAU a co nás zaujalo bylo velké zastoupení dřevěných masivních podlah. Dřevěné podlahy zde byly v několika druzích. Jedny o skladbě jaké můžeme vidět běžně i u nás: na dřevěném lepeném jádru je nalepena 3 – 4 mm silná vrstva pohledového dřeva. Důležité je, aby tato vrstva byla skutečně minimálně 3 mm, při slabší dýze je podlaha neopravitelná při poškrábání. Povrchová úprava je většinou olej nebo vosk, popřípadě lak.

Odstranění a stržení parket Praha

Druhou a až překvapivě velikou skupinou podlahových krytin byly vlysové podlahy a parkety. K parketám nebo vlysům u nás stále panuje nezasloužený despekt způsobený zřejmě použitím v panelákových a družstevních bytech z druhé poloviny 20. století. Lepeny byly na asfaltové či térové lepidlo, lepilo se na nedokonalý a nevyrovnaný podklad, často neodborně svépomocí. Jejich stav dnes je v různých bytech hodně rozdílný. Přitom tuto podlahu nalezneme běžně v domech z první republiky. Samotné podlaze v kvalitním provedení lze vytknout máloco. Jsou vyráběné z tvrdého dřeva. Jsou několikrát opravitelné, můžete části nahradit či zcela demontovat a položit znovu. Jako přírodní materiál jsou příjemné na omak a nestudí.

Vlysy nebo taky vlýsky jsou malá samostatná prkénka, skládaná následně do celé plochy, mohou se skládat do různých ornamentů nebo jen do řad. U nás nejznámější skládání je „do stromečku“. Oproti tomu parketa je většinou čtvercový kus již seskládaný z masivních kusů dřeva do určitého ornamentu. Oboje se lepí k podkladu, obojí druh – vlysy i parkety – se skládají systémem pero + drážka.