Dřevěná podlaha působí příjemným teplým dojmem a vytváří zdravé klima v místnosti. Má jedinečné estetické vlastnosti a každý kousek dřeva je jedinečným originálem, který uspokojí i ty nejnáročnější z nás. Dřevěné podlahy jsou odolné a trvanlivé a díky možnosti renovace mají velmi dlouhou životnost. Stará a zašlá, matná, poškrábaná a skřípající podlaha s rozklíženými prkny snižuje estetickou i praktickou hodnotu místnosti. Krásu a funkčnost podlaze navrátíme její renovací. A navíc prodloužíme její životnost.

Renovace kamenných podlah Praha

Plovoucí dřevěné podlahy mají oproti ostatním dřevěným podlahám výhodu v tom, že se nemusíme obávat negativních vlivů způsobených vlhkostí, tedy rozpínání a smršťování dřeva. U plovoucích podlah je přirozený pohyb dřeva minimalizovaný a v podlaze ani během let nevzniknou mezery. Oblíbená je především vícevrstvá lamelová plovoucí podlaha, například dřevěná palubková podlaha, vlysová či parketová.

Dřevěná podlaha z masivního dřeva se vyznačuje extrémně dlouhou životností a krásným originálním vzhledem, který se odvíjí od různorodosti jednotlivých dřevin, vzorů, formátů a obrazců. Masivní dřevěné podlahy mohou být lamparkety, vlisy, mozaiky, nebo prkna.

Každou dřevěnou podlahu je po čase nutné renovovat. Renovaci je možné využít i k dokonalé přeměně podlahy a změnou jejího zabarvení změnit nejen vzhled podlahy, ale i celé místnosti. Pro rozzáření místnosti použijeme svěží světlý odstín. Naopak dubovou podlahu obnovíme v odstínech červené, zelené, nebo modré barvy. Vkusně působí, je-li podlaha svým povrchem sladěná s ostatními barvami v místnosti.

Renovace kamenných podlah Praha

Kdy renovovat podlahu záleží na tom, jak o ni bylo pečováno a v jakém je stavu. Podlaha se obvykle brousí jednou za 10 až 20 let. Renovace dřevěné podlahy zahrnuje úkony, kterými ze staré nefunkční podlahy vytvoříme podlahu, která vypadá jako nová. Podlahové dílce a spodní část dřevěné podlahy se zpevní a v případě potřeby částečně vymění. Vytmelí se spáry a podlaha se přebrousí a nalakuje, či navoskuje.

Broušení se provádí u starých, ale i u nově položených podlah. Broušením se odstraní přechody mezi podlahovými prkny a u staré podlahy i nečistoty a poničený povrch podlahy. Před zahájení broušení je podlahu nutné zabavit nečistot a vystouplých hřebíků, pokud je jimi kotvena. Broušení se provádí v několika fázích brusnými kotouči, od nejhrubšího po nejjemnější, ideálně bruskou s lapačem prachu, takže nevznikne žádný nepořádek. Broušení musí probíhat v přesně zadaných směrech. Nutné je též pečlivě zbrousit okraje (podlaha u stěn místnosti a v rozích). Brousí se silně znečištěné, nebo mechanicky poškozené podlahy, které byly v minulosti lakovány a je třeba starý lak odstranit a prkna znovu povrchově ošetřit. Zbroušením parket dosáhneme všech původních vlastností dřeva a takto upravený materiál je připravený pro lakování, voskování, nebo impregnaci.

Renovace kamenných podlah Praha

Před posledním broušením podlahy a výbrusem podlahy by se měla renovovaná podlaha dobře prohlédnout a zaplnit případné spáry a trhliny. Jako plnící hmota se používá speciální spárovací tmel, který se smíchá s brusným prachem broušeného povrchu a díky tomu se dosáhne téměř stejného barevného odstínu, jako je barva broušeného povrchu. Po zaschnutí tmelící hmoty se provede poslední zbroušení a můžeme se pustit do impregnace podlahy.

Impregnace podlahy se provádí podle typu povrchové úpravy – voskování, olejování, nebo lakování. Laky, oleje a vosky volíme podle materiálu podlahy a podle způsobu její údržby a využívání. Ovlivňují užitnou hodnotu podlahy a mají také vliv na její vzhled, který může být matný nebo lesklý. Lesklý vzhled je vhodný, pokud jsou v místnosti i jednotlivé kusy nábytku provedené v lesklém laku.

Renovace kamenných podlah Praha

Olejování a voskování dřevěné podlahy, olejování a voskování parket systémem EUKULA jsou účinné a ke dřevu šetrné způsoby ošetření dřevěné podlahy. Naolejování podlahy zvýrazní kresbu na dřevu a dodá mu patinu. Olej nebo vosk podlahu chrání, avšak její údržba je náročnější než u lakované podlahy. Ovšem při poškození v konkrétním místě je na rozdíl od lakované podlahy snadná oprava.

Renovace kamenných podlah Praha

Lakování dřevěné podlahy a lakování parket systémem EUKULA se po důkladném očištění povrchu podlahy od veškerého prachu po broušení. Můžeme použít lak na vodní bázi, nebo na bázi rozpouštědla (tyto laky se už téměř nepoužívají). Na podlahu se nanáší napřed základní lak a poté lak závěrečný, který si můžete vybrat podle požadované barvy, čirosti a tvrdosti.

Údržba a ochrana dřevěných podlah – dřevěné podlahy jsou náročnější na údržbu. Tu nám ale usnadní speciální výrobky pro jejich ošetření. Riziko opotřebení podlahy můžeme snížit vhodnou volbou povrchové úpravy. Například podlaha ošetřená lakem je odolnější vůči mechanickému poškození.

Renovace kamenných podlah Praha

Dřevěné podlahy se čistí mokrou nebo suchou cestou. Suché čištění je vhodné pouze na lehce znečištěnou podlahu. Čištění mokrou cestou je kombinací hloubkového čištění a okamžitého odsávání roztoku, aby do podlahy neproniklo mnoho vody. Podlaha se čistí pomocí jednokotoučového mycího stroje, nebo speciálního ručního mopu. Lakované podlahy se čistí roztokem čisticího prostředku na bázi tenzidů a olejované či voskované podlahy roztokem na bázi mýdla.

Renovace kamenných podlah Praha

Dřevěné podlahy, dřevěné parkety mají své zákonitosti a svoji krásu. Pokud si do bytu nebo domu zvolíme dřevěnou podlahu, získáme tím reprezentativní podlahovou krytinu, která vyniká krásnou kresbou, barevností a vysokou odolností. Aby se dostal ke slovu osobitý charakter každého druhu dřeva a po dlouhou dobu se nezměnil jeho vzhled a užitná hodnota, je nutné podlahu dobře ošetřit a správně o ni pečovat.

Impregnace dřevěných podlah, impregnace dřevěných parket a volba povrchové úpravy dřevěných podlah je ovlivněna především estetickými aspekty a každý ze systémů ochrany podlah má svou charakteristickou stránku. Vybrat si můžeme z povrchové úpravy olejem, voskem a nebo lakem. S budoucí povrchovou úpravou je nutné zvolit i správný druh tmelů, brusů a jiných materiálů, pomůcek a pracovních postupů.

Renovace kamenných podlah Praha

Lakování podlah je nejpoužívanější variantou povrchové úpravy dřevěných podlah. Lak chrání povrch podlahy před opotřebením, vytváří hladkou plochu a zvýrazňuje vzhled dřeva. Lakované dřevo nepřijímá nečistotu a díky tomu se snadněji udržuje. Avšak špína a zrnka prachu z bot v laku způsobují drobné oděrky, ve kterých dřevo po určité době ztmavne. Postupnému opotřebení nemůžeme zabránit, avšak při používání vhodného čisticího prostředku můžeme opotřebení podstatně zmenšit.

Podlahu čistíme vlhkým hadrem, nikdy ne drátěnkou nebo agresivním čističem. Mohlo by dojít k poničení laku a do dřeva by začala vnikat vlhkost a špína. Nevýhodou laků je, že uzavírají póry dřeva a podlaha se při poškození hůře renovuje – pokud poškodíme lakovanou podlahu, je třeba provést přebroušení celé plochy.

Renovace kamenných podlah Praha

Nároky na odolnost a kvalitu laku jsou v případě jeho použití na podlahovinu velmi vysoké. Většina výrobců vícevrstvých i masivních podlah však dodává podlahy již povrchově upravené. Preferovány jsou dnes laky vytvrzené ultrafialovým zářením, které splňují vysoké nároky na kvalitu lakového filmu (nanáší se v pěti až šesti vrstvách). Základní laky doporučují jednotliví výrobci na jednotlivé dřeviny v závislosti na chemických reakcích ovlivňujících barevnost dřeva.

Lakování dřevěných podlah, lakování dřevěných parket je prováděno kvalitními systémy EUKULA z mnoha laků různé kvality a provedení – v matovém provedení, lesku, či ve vysokém lesku. Vždy je nutné dodržet základní postupy v povrchové úpravě. Obvykle se používají tři vrstvy laku, které se nanášejí ručně pomocí válečku. První vrstva je tvořena základním lakem a další dvě vrstvy lakem ochranným, přičemž se mezi každou vrstvou laku provádí broušení, aby povrch poslední vrstvy byl co nejdokonalejší.

Po nově nalakované podlaze je většinou (podle návodu výrobce) možné přecházet v ponožkách po 3 dnech, ale nábytkem může být lakovaná podlaha naplno zatížena až po 7 – 10 dnech po nanesení poslední vrstvy. Až po této době dojde k úplnému vytvrdnutí všech složek laku. Během této doby se podlahu nedoporučuje ani uklízet.

Renovace kamenných podlah Praha

Olejování dřevěných podlah, olejování dřevěných parket je způsob, jak zachovat jedinečnou a přirozenou krásu dřeva, je použít jako povrchovou úpravu olej, který se vsákne do otevřených pórů dřeva. Olej dodává podlaze příjemný sametový vzhled, zvýrazňuje strukturu dřeva, nechává dřevo dýchat a podlaha se při poškození snadno opravuje. Pokud dojde k poškození podlahy, opraví se pouze poškozená část a není nutné provést broušení celé podlahy, jako u lakovaného dřeva.

Zvolit můžeme mezi UV odolným olejem a oxidačním (přírodním). V současné době jsou velmi oblíbené pigmentované oleje, kterými je možné snadno změnit odstín podlahy. Zde se doporučuje opatrnost při aplikaci tmavých odstínů na dubové dřevo, neboť při jeho mechanickém poškození světlé dřevo prosvítá do tmavého povrchu. Proto jsou vhodnější světlejší odstíny. Olej volíme kvalitní, s dlouhou trvanlivostí.

Většina exotických dřevin je tvrdší než lak, proto nemá smysl dávat něco měkčího na tvrdší materiál a lak je v tomto případě lepší. S většinou dřevin se však olej snáší dobře (až na výjimky – bambus, teak, ipe, …). V těchto případech je nezbytná konzultace s firmou, která materiál dodává.

Renovace kamenných podlah Praha

Při nanášení tvrdého voskového oleje je důležité dodržet správný postup, proto by tato práce měla být provedena profesionály. Vosk se nanáší špachtlí nebo válečkem a mezi každou vrstvou se provádí broušení speciálním strojem. Po nanesení materiálu se provede padování – zapracování oleje podlahářským strojem do povrchu podlahy a odstranění zbytků oleje.

Plochy ošetřené olejem jsou odolné proti prachu přibližně po jedné hodině, pochozí po dvou až třech hodinách a plně zatížitelné po pěti dnech. Při ošetření podlah olejem je do budoucna nutné počítat s jinou údržbou, než u podlah lakovaných. Dodržení správné péče o podlahovinu se však vrátí v úspoře za budoucí celkovou renovaci. Ošetření podlahy spočívá v jejím pravidelném stírání prostředkem přímo určeným k ošetřování olejovaných podlah.