Renovace podlah může skončit výběrem nové podlahové krytiny. Pokud právě vybíráte podlahovou krytinu a stále nejste rozhodnuti, která je ta pravá, možná právě neznáte všechny možnosti, které by vaší podlaze slušely. Na trhu je k dostání kromě laminátových a dřevěných podlah, koberců a dlažeb také přírodní varianta, která se do našich interiérů stále častěji s oblibou vrací. Řeč je o linoleu, které však stále spojujeme s PVC, od kterého se tolik liší. Pojďme se přesvědčit o všech kvalitách těchto materiálů.

Impregnace a nátěr podlah Praha

Bohužel se často stává, že mnoho lidí považuje linoleum a PVC za tentýž materiál. Možná byste se na první pohled nechali zmást, však co do materiálových vlastností a složení jde o naprosto odlišný produkt. Především je na prvním místě třeba zmínit fakt, že linoleum je čistě přírodní materiál, zatímco PVC je materiál syntetický, tedy umělý. Vyrábí se z lněného oleje, od kterého si linoleum propůjčilo jméno – oleum linii, korkovité nebo dřevité moučky, mletého vápence a přírodních pryskyřic, zatímco nášlapná vrstva je lisovaná na jutovou textilii. Díky přírodním surovinám je to tedy ekologický materiál.

Kromě toho, že je linoleum zdravotně nezávadné, výborně se hodí i pro alergiky. Omezuje totiž šíření bakterií a mikroorganismů. Je tvrdé, avšak pružné a je příjemné na dotek, protože nepůsobí chladně. Příjemně se po něm chodí a pohyb po něm je nehlučný. Další výhodou je snadná údržba, protože nepřitahuje prach. Výhodou linolea je oproti PVC i delší životnost. Obvykle linoleum bývá už od výrobce napuštěno voskem, který jej chrání proti poškození. Je také odolné vůči opotřebení a vysokým teplotám.

V současné době tento materiál zažívá obrovský boom. Na trhu existuje celá škála barev a vzorů, vyrábí se jak v pásech, tak i v dílcích pro plovoucí podlahy. Jednotlivé části se mohou spojovat svařovacími šňůrami, což umožňuje zajímavou kombinaci barev, vzorů a vznik zajímavých obrazců. Nejlépe se hodí do dětských pokojů, ale uplatnění najde i v pracovnách či kuchyních. Kromě využití v bytových prostorách se hodí i pro veřejné a komerční prostory. Mezi nejznámější linolea patří například Marmoleum®, Artoleum® nebo Marmorette.

Impregnace a nátěr podlah Praha

PVC podlahy a jejich minulost a současnost? Jak už jsme zmínili, PVC je umělý materiál, který může být jednovrstvý nebo vícevrstvý. Výhodou jednovrstvých vinylových podlah je jejich cena. Vícevrstvé podlahy mají obvykle tloušťku 1,35 – 4,0 mm, přičemž nášlapná vrstva by neměla být nižší, než 0,2 mm, aby se rychle neprošlapala. Měkčený vinyl složený z několika vrstev zajišťuje stálost, měkkost a výbornou akustickou a tepelnou izolaci. Je to velice pružný materiál, po kterém se příjemně chodí, protože není hlučný a studený. Je poměrně odolný vůči mechanickému opotřebení a oděru.

Dnešní PVC podlahoviny mají atraktivní vzhled přírodních materiálů jako je dřevo, dlažba, korek a kámen. Kromě klasických rolí se vyrábějí také ve čtvercích nebo formátech, které odpovídají lamelám dřevěných parket, takže je v konečném výsledku PVC podlaha od pravé dřevěné téměř k nerozeznání. Nezapomeňte však, že minimum spojů usnadňuje údržbu. Podle užitných vlastností PVC podlahoviny rozdělujeme na heterogenní a homogenní. Heterogenní PVC je vhodné pro extrémně namáhané prostory. Materiál pro tento druh podlahovin, musí být odolný, u něhož nehrozí opotřebení. Skládá se ze dvou či více vrstev, které se od sebe mohou odlišovat složením či provedením.

Pro obytné prostory je vhodné měkčené heterogenní PVC, pro extrémně namáhané prostory je určeno tvrzené heterogenní PVC. Homogenní PVC se vyrábí jak ve čtvercích, tak i v rolích a je v celé své tloušťce ve stejném složení i provedení. Nášlapná vrstva je shodná s tloušťkou podlahové krytiny. PVC se výborně hodí pro veřejné prostory jako jsou nemocnice, školy, obchodní domy a podobně.

Hodí se zejména pro využití v kuchyních, protože jsou chemicky odolné vůči mastnotě a desinfekčním prostředkům. V této místnosti rovněž hrozí nejvíce možností pádu těžkých předmětů, které mohou ostatní podlahy snadno mechanicky poničit. Elasticita PVC však podlahu před tímto druhem poškození chrání. PVC se však hodí i do koupelen. Opět zde hraje hlavní roli elasticita materiálu, což umožňuje snadnou a rychlou pokládku. Materiál není nějak náročný na údržbu, přesto se však nedoporučuje používat klasické saponáty, nýbrž přípravky určené pro ošetřování elastických podlah. Takové přípravky zvyšují životnost podlahy o několik let. Výhodou PVC je cenová dostupnost a široká škála barev a vzorů, která je takřka neomezená.

Impregnace a nátěr podlah Praha

Linoleum je čistě přírodní materiál, který se do nejrůznějších interiérů stále častěji vrací. Kromě toho, že jde o obnovitelný materiál šetrný k životnímu prostředí, je linoleum také antibakteriální, zdravotně nezávadné a tím pádem vhodné i pro alergiky. Díky vysokým zátěžovým třídám se hodí i do extrémně namáhaných prostor. Své uplatnění najde i v kombinaci s podlahovým topením. Pokud rádi vybíráte z velkého množství barev vzorů a jejich kombinací, pak se seznamte také s dvěma konkrétními typy linolea, kterými jsou Marmoleum® a Artoleum®.

Mnoho lidí si plete linoleum s podlahovinami z PVC. Je zde však jeden podstatný rozdíl – linoleum je (na rozdíl od PVC) vyrobené z čistě přírodních materiálů. Základem linolea je lněný olej (odtud název lino–leum z latinského originálu) a pryskyřice. Po oxidaci těchto dvou složek vznikne takzvaný linoleový cement, do kterého se přidávají plniva – dřevitá a korková moučka, rozemletý vápenec a přírodní barevné pigmenty. Takto vzniklá hmota se naválcuje ve dvou fázích na jutový podklad a nechá se zrát 4 až 5 týdnů ve vyhřívané komoře. Po vytvrdnutí se na linoleum nanáší povrchová úprava.

Kam se linoleum hodí a proč? Tento velmi odolný materiál (s vysokou hodnotou zátěžové třídy (až 43) se výborně hodí pro extrémně namáhané podlahy škol, nemocnic, obchodů, kancelářských budov i průmyslových či sportovních hal. Linoleum však není vhodné pro vlhké prostory a vstupy do budov. Pro svoje vlastnosti a vzhled je ale linoleum v posledních letech využíváno i do bytů, neboť je teplé, antibakteriální, zdravotně nezávadné a vhodné pro podlahové vytápění. Je ideální pro alergiky, protože omezuje šíření bakterií a mikroorganismů. Je tvrdé, avšak pružné a působí teple. Příjemně se po něm chodí a pohyb po něm je nehlučný.

Impregnace a nátěr podlah Praha

Současné podlahové krytiny z linolea rozdělujeme do dvou hlavních kategorií, které byste měli pro správně cílený výběr a nákup této podlahové krytiny znát:

Heterogenní linolea – Skládají se z několika vrstev, které se od sebe odlišují provedením nebo složením. Tloušťka nášlapné vrstvy určuje stupeň zátěže neboli klasifikační třídu. Tyto podlahoviny jsou u některých typů opatřeny tzv. PUR povrchovou úpravou a splňují požadavky pro aplikace v bytové i komerční výstavbě a v lehkém průmyslu.

Homogenní linolea – Mají v celé své tloušťce stejné provedení a složení. Nášlapná vrstva je shodná s tloušťkou podlahoviny. Tyto podlahoviny pak splňují požadavky pro aplikace v objektech s extrémním namáháním, jako jsou školy, nemocnice, obchodní domy, výrobní haly a jiné veřejné prostory.

Údržba a životnost a velkou výhodou linolea je také jeho snadná údržba, protože nepřitahuje prach. Plusem linolea je (například oproti PVC) i jeho delší životnost. Obvykle linoleum bývá už od výrobce napuštěno voskem, který jej chrání proti poškození. Je také odolné vůči opotřebení a vysokým teplotám. Prach a špínu lze snadno a rychle odstranit díky přirozené antistatičnosti materiálu.

Úklid pak hravě zvládnete použitím prachového mopu, případně podlahu jen setřete méně navlhčeným hadrem s čistícím prostředkem. Samotný výrobce pak doporučuje spíše čištění za sucha, neboť prach a volné částice nečistot se lepí na podlahu, jakmile přijdou do styku s vodou. Pouhé setření prachu se tak jeví jako mnohem účinnější než čištění za mokra.

Impregnace a nátěr podlah Praha

Mezi nejznámější přírodní linolea dneška patří Marmoleum® a Artoleum®. Základními surovinami pro jejich výrobu jsou lněný olej, pryskyřice, korek, dřevitá moučka a barviva. Kromě všech výše zmíněných vlastností navíc Marmoleum® i Artoleum® otevírají doširoka dveře vaší fantazii. Lze z nich totiž snadno navrhnout individuální motivy a vzory v různých barvách.

Technologie řezání vodním paprskem umožňuje realizovat i velmi složité návrhy. Spáry v Marmoleu® i Artoleu® jsou vodotěsné, pokud při jejich svařování využijete příslušné svařovací šňůry. Kontrastní svařovací šňůry přitom mohou být použity jako zvláštní dekorativní prvek. Také paleta barev je velmi široká (u Marmolea® najdete v několika různých řadách přes šedesát barev). Jednotlivé výrobky a barvy se dají velmi snadno kombinovat tak, aby se celkový vzhled podlahové krytiny hodil do specifického prostředí. Artoleum® je poměrně nová skupina výrobků linolea. Kolekce obsahuje čtyři různé linie: scala, graphic, piazza a sierra. Každý styl má vlastní charakteristiku a může být zdrojem inspirace pro vytváření krásných podlah.

Samostatně či v kombinaci s Marmoleem® může dát Artoleum® podlaze libovolný výraz. Celá série Artoleum® obsahuje více než padesát různých stylů. Jedinečnost podlahoviny Artoleum® pak spočívá také v její struktuře, kdy jsou barvy kladeny vedle sebe a jasně ohraničeny při pohledu z blízka. Při pohledu z dálky se barvy smíchají při zachování charakteristického dojmu.

Marmoleum® i Artoleum® navíc nabízejí zdokonalenou povrchovou úpravu materiálu Topshield, která chrání proti známkám otěru a nahromaděným nečistotám. Topshield nikterak nenarušuje přírodní charakter podlahoviny a nechá plně vyniknout jeho charakteristické vlastnosti, jako je přirozená antistatičnost a nealergenní charakter.

Současná linolea jsou opravdu jedinečná. Kromě mnoha příjemných funkčních charakteristik nabízejí pestrý svět barev a vzorů a nečekaných kombinací. Ve spojení se snadnou údržbou a velmi dlouhou životností stojí přírodní linoleum jako pokrývka vašich podlah opravdu za zvážení.